STOWARZYSZENIE AJDE JANO

INSTRUKTORZY WARSZTATÓW TANECZNYCH 29.07.-02.08.2018 r.

Magdalena Mak Taniec irlandzki i muzyka irlandzka fascynują ją od 2004 r. W latach 2009 – 2016 związana jako instruktor z An Coimisiún le Rincí Gaelacha (Komisją Tańca Irlandzkiego w Dublinie) przygotowywała tancerzy do irlandzkich zawodów tanecznych. Uczestniczka licznych warsztatów z polskimi i zagranicznymi nauczycielami i artystami takimi jak: Colin Dunne, Shane McAvinchey, Michael Ryan, Anne Marie Cunningham, Isobel Cunningham, Lisa Delaney, Stephen Scariff, Anna Tillak. Uczestniczka Blas Summer School of Traditional Irish Music and Dance, organizowanej przez Uniwersytet w Limerick. W latach 2005-2017 tancerka, choreograf i koordynatorka prac zespołu tańca irlandzkiego Celtica z Poznania. Jedna z autorek choreografii oraz tancerka w projektach: • LUMEN – Narodziny Światła, • Tajemnicza Europa, • Eachtra – celtic groove, dance, image and word, • Glanfaidh Mé. W ramach założonego przez siebie w 2012 r. Studia Tańca EtnoBalans oraz indywidualnej praktyki prowadzi regularne kursy oraz cykliczne warsztaty tańca irlandzkiego w Poznaniu i innych miastach w Polsce. Jej drugą wielką pasją jest step amerykański. Poszerza swoje umiejętności, odwiedzając warsztaty i festiwale, m.in. Stockholm Tap Dance Festival oraz czerpiąc inspirację ze stepu irlandzkiego i eksperymentując z różnymi kombinacjami rytmicznymi. Od 2010 r. posiada tytuł instruktora tańca sportowego zdobyty na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Przez kilka lat związana także ze Studiem Tańca Romy Jakubowskiej, w ramach którego prowadziła zajęcia z młodymi adeptami tańca w oparciu o autorski program Romy “Zabawa w taniec”. Zainteresowana również tańcem współczesnym oraz technikami pracy z ciałem zorientowanymi na poszerzanie świadomości. Uczy się gry na bodhranie (irlandzkim bębnie) oraz gitarze. Aktualnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi dalsze poszukiwania swojej tanecznej drogi i rozwija swoje umiejętności taneczne w studiach tańca TapBeat Cristina Delius oraz Tap Connection.

 

Daniel Sandutancerz, choreograf, pedagog tańca. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańców międzynarodowych oraz stepowania na całym świecie – m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Polsce, USA, Azji. Tańczył w rumuńskim zespole „Ensemble Rapsodia Romana”, był tancerzem w Międzynarodowym Teatrze Tańca
w Amsterdamie, stał się nauczycielem w przedmiocie „Taniec w edukacji”. Obecnie pracuje także z dziećmi ze specjalnymi potrzebami.
Podczas swoich warsztatów tańca często pracuje swoją autorską metodą 3R „Rhythm, Rumunia, Romowie.” (Rhythm, Romanian and Roma )
Daniel wyznaje zasadę, że najważniejsza jest przyjemność tańczenia i poznawania tradycyjnych tańców jak również stworzonych przez niego choreografii do muzyki tradycyjnej. Ideą przewodnią jest dla niego wolność i improwizacja w tańcu, a także znalezienie własnego rytmu i podążanie za nim.

  Cezary Cesarz 

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny

Zawodowo pracuje od 1990 roku prowadząc działalność na dwóch płaszczyznach: edukacja muzyczna dzieci i młodzieży oraz szkolenia metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej z przedmiotu: wychowanie muzyczne/rytmika. Wierny klasycznej metodyce nauczania muzyki proponowanej przez C. Orffa, J. Dalcroze’a czy Z. Kodalya. Na bazie ich propozycji, doświadczeń i spostrzeżeń przez lata intensywnie prowadzonych działań wypracował własne metody oraz własne patenty na pomoce dydaktyczne.

Kompozytor piosenek i muzyki do przedstawień teatralnych. Twórca scenariuszy do przedstawień, spotkań integracyjnych oraz choreografii.

Od roku 2008 jest instruktorem tańca CIRCLE DANCE. Swoje umiejętności i wiedzę o tańcach świata poszerza  uczestnicząc regularnie w warsztatach prowadzonych przez rodzimych i zagranicznych tancerzy.

Indywidualny styl pracy, będący wynikiem doświadczeń, oraz twórcze podejście do wielu dziedzin sztuki pozwoliło stworzyć bazę, którą można podzielić się z innymi w formie warsztatów.

Jest nauczycielem nieustannie poszukującym i nieuznającym monotonii w działaniu.

Jego naczelna zasada w pracy z drugim człowiekiem brzmi: „Aby skutecznie nauczyć, nie możesz OPOWIEDZIEĆ komuś, jak ma to zrobić. Musisz POKAZAĆ mu, jak ma to zrobić”

Christos Paleologos mieszka i pracuje na wyspie Skopelos w Grecji. Jest synem małżeństwa Instruktorów tańca ludowego Christiny i Diamantisa Paleologos, którzy byli pierwszymi nauczycielami tańca (1981) w rejonie północnych Sporad i zawsze hojnie i bezinteresownie oferowali swoją wiedzę. Christos wraz z siostrą Navsika kontynuują dzieło swoich rodziców, uczą greckiej tradycji tańca z miłością i entuzjazmem!

Christos jest organizatorem festiwalu tańca ludowego „Diamandis Paleologos” poświęcony pamięci ojca. Festiwal urósł do rangi jednego z najbardziej znanych festiwali w Grecji, wielokrotnie uhonorowany prestiżowymi nagrodami. Christom specjalizuje się w tańcach z wysp greckich. Nauką tańca zajmuje się ponad 20 lat w kraju jak również zagranicą.

Danuta i Panagiotis Stogidissą małżeństwem polsko-greckim.
Mieszkają w Łodzi.

Taniec jest ich pasją od ponad 20 lat.

Swoimi zainteresowaniami dzielą się z innymi, propagując kulturę bałkańską, prowadzą warsztaty taneczne, pogadanki, prelekcje na temat Grecji i zdrowego stylu życia jej mieszkańców.

 

Danuta:
Z zawodu jest germanistką, z zamiłowania terapeutką zajęciową, instruktorką tańców w kręgu i kinezjologii edukacyjnej. Ukończyła wiele kursów i warsztatów, które obejmowały naukę tańców i metodykę ich nauczania np. „Zastosowanie tańców w kręgu w terapii”, „Rytmika. Muzyka – ruch – emocje – forma”, „Korowody i tańce integracyjne” i wiele innych..

Panagiotis:
Od 12 roku życia tańczył w zespole ludowym, a od 17 roku go prowadził. Na studiach w Polsce był członkiem zespołu tanecznego stworzonego przez studentów-Greków. .
Propaguje kulturę bałkańską, w szczególności grecką, między innymi działa w Towarzystwie Greków w Łodzi im. Stathisa Jeropulosa.

Iwona Dzierma –, arteterapeuta, instruktor programów : „Tańce w kręgu” i Kinezjologia Edukacyjna. Zajęcia taneczne prowadzi w grupie małych dzieci, dorosłych i osób niepełnosprawnych. Współpracuje z „Akademią plus 50″, gdzie w tanecznym korowodzie łączy mądrość kinezjologii z terapią tańcem. Spotkania z tańcem prowadzi w parku, na ulicy, w osiedlowym klubie i centrum handlowym.

Taniec w kręgu lub korowodzie wywodzi się z ludowych tradycji. Jego podstawą są tańce
z Grecji, Izraela, Rumunii i Bułgarii. Powodzenie tańca zależy od udziału wszystkich osób: wykonując te same kroki, każdy jest ważny i potrzebny. Uczestnicy przeżywają ten sam taniec, ale na własny odrębny sposób. Jej mottem są słowa:

„Moją ścieżką jest taniec, moją biblią jest ciało, ponieważ ciało nie kłamie. Jeśli pozwolisz swemu ciału tańczyć natychmiast odpadną od ciebie kłamstwa i dogmaty. Taniec jest lekarstwem. Wierzę, że jeżeli wyrazisz duszę w ruchu ona uzdrowi się.” Gabrielle Roth